POLARITET: ženski
PLANETA: Venera
MOĆI: lečenje, egzorcizam, zaštita
Etimologija
Naučno ime hajdučke trave potiče od Grka Ahila (Achille), koji je otkrio njena lekovita svojstva kada je bio ranjen otrovnom strelom. Millefolium u prevodu znači hiljadu listova, a reč je izvedena iz latinske reči mille (hiljadu) i reči folium (listi). Kod Srba, hajdučka trava ima važno mesto kao lekovita biljka, takođe za lečenje rana. Smatra se da su je otkrili hajduci pa su je tako i nazvali i pripoveda se da su je uvek imali kod sebe, uredno čuvanu u platnenim kesicama.
Opis
To je jedna od 32 trave Svetog Jovana. Po predanju, njih bi u vreme letnjeg solsticijuma ubrali sveštenici i volhovi, okružujući žetvu verskim obredima i magijskim ritualima. Otuda dolazi njena solidna reputacija po selima kao lekovite i magične biljke.
Stabljika hajdučke trave je uglavnom jednostavna, raste uspravno i prekrivena je dlačicama, ide u visinu od 0,3 do 0,5 m. Baza biljke je puzajuća i vodoravna. Listovi rastu naizmenično, kopljasto su izduženi, trostruko ili dvostruko perasti i podeljeni na mnogo malih finih segmenata. Cvetne glavice su prečnika 3-5 mm, sakupljaju se u guste cvasti na vrhu stabljike.
Sastoje se od cevastih cvetova, bele ili žućkasto-bele boje. Cvetovi su dvopolni a plod je roška, veličine oko 2.mm. Hajdučka trava je rasprostranjena u Severnoj Americi, Aziji i Evropi a svoje poreklo vuče iz Australije i Novog Zelanda, gde je udomaćena i invazivna biljka. Raste samoniklo i divlje, najčešće u grupama, po livadama, poljima, na suvim pašnjacima ili kao korov u baštama. Jako je prilagodljiva i pronalazi se od nizija do 1700 m nadmorske visine. Razmnožava se semenom ili deljenjem korena u proleće ili jesen. Voli sunčane položaje i zemljište bogato hranljivim materijama. Kada govorimo o listovima hajdučke trave u ishrani, koristimo samo i isključivo mlade listove dodajući ih u supe, čorbe i salate, a mogu se dodavati kao začin umesto peršuna. Listove, cvetove ili vrhove biljaka sakupljamo u vreme cvetanja, a sušimo ih na hladnom, provetrenom i senovitom mestu. Sušena hajdučka trava se koristi za čaj, koji pročišćuje krv, jača apetit, poboljšava rad jetre, bubrega i žuči, oslobađa vodu iz organizma, delotvoran je kod problema sa menstruacijom, dijabetesom, hemoroidima i zaustavljanjem krvarenja. Eterično ulje hajdučke trave ima primenu u kozmetici i uopšte u lečenju i negovanju suve, oštećene ili upaljene kože.
Ritualna upotreba
– Buket hajdičke trave okačen na uzglavlju bračne postolje, štitiće ovaj par i njihovu ljubav 7 godina ;
– Listovi i cvetni vrhovi hajdučke trave, smešteni u raznim džepovima nečije odeće, raspršiće svaki strah i zasigurno desetostruko povećati hrabrost! Otuda, bez dileme, dolazi i naziv ’’vojnička trava’’.
Magijska upotreba
– Nošena ispod odeće, sveža stabljika hajdučke trave štiti od uticaja nečastvih. Zato se u nekim delovima sveta, hajdučka trava koristi i za egzorcizam ;
– Ako je buketić hajdučke trave okačen iznad ulaznih vrata, delovaće kao prepreka da nijedna čarolija ne može da uđe u tu kuću. Osim toga, i ljudi koji su krenuli da bace čaroliju u vašu kuću će biti sprečeni, odnosno, fizički će biti onemogućeni da uđu u kuću.
***Sve informacije koje se odnose na osobine i upotrebu biljaka su date u informativne svrhe. Ove informacije ni na koji način ne predstavljaju dijagnozu ili preporučeni medicinski tretman. One ne zamenjuju konsultacije sa konvencionalnim lekarima. U slučaju zdravstvenih problema, obratite se svom lekaru.
Naslovna fotografija : https://images.app.goo.gl/UrDHwi2KZ44fdvzf8
Izvori:
– ’’Utilisation magique des plantes’’, Scott Cunnigham
– ’’Grimoire des plantes’’, par Morigane
– Lična iskustva