POLARITET: ženski
PLANETA: Saturn
ELEMENT: voda
MOĆI: zaštita, sreća, izlečenje
Etimologija
Bršljan se drugačije zove zelengora ili zimzelen. Ime „hedera helix“ potiče od latinskog glagola „hedera“ što znači vezati, priložiti, zakačiti, pričvrstiti, a „helix“ označava vrstu. „Hedra“ na keltskom znači „konopac“ što, takođe, predstavlja bršljan koji se kao konopac parazitski uvija oko stabla.
Opis
Bršljan je zimzelena drvena povijuša iz porodice Araliceae. Koren se ne pruža duboko u zemlju ali je snažan. Stablo je još snažnije razvijeno, visoko, u prečniku ide do 20 cm, prianja uz biljku domaćina pomoću sitnih korenčića. Kora mu je u početku zelena, kasnije prelazi u braon nijansu. Mladi izdanci su malo grubi i hrapavi ali kasnije gube dlačice, listovi takođe, a pupoljci su ovalni, imaju šiljate vrhove i ljuspice.
Listovi se sastoje od 3 do 5 režnjeva, boje tamnozelene, sa svetlim beličastim tačkicama, debelog zida i, dugački su od 6 do 10 cm. Listovi su poređani u obliku spirale. Cvetovi su dvopolni, grupisani, beličaste boje, lepog mirisa, i drže se drškom za stabljiku. Oni su veličine 2 do 4 cm. Ima 5 prašnika ali samo jedan tučak.
Listići čašice su nazubljeni.
Plod je bobica, indigo boje i sadrži nekoliko semenki. Cveta u periodu od septembra do oktobra. Plod sazreba u zimskom periodu.

Bršljan prirodno raste u tamnim četinarskim šumama ili gustim listopadnim šumama, ali je vrlo popularan pa se uzgaja i u dvorištima, kao dekorativna biljka, čak i u malim varijantama, kao sobna dekorativna biljka.
Listovi bršljana su pronašli primenu u lečenju kašlja, kao i u tretmanima protiv celulita.
Ritualna upotreba

Bršljan je posvećen Bogu Dionisu-Bahusu i njegovim veselim povorkama. Da je vinova loza posvećena ovom Bogu i da predstavlja njegove tradicionalne atribute, to je lako razumeti, jer je logično. Ali, zašto bršljan? Jednostavno, zato što je bršljan nasledni neprijatelj vinove loze i brzo će je ugušiti ako se vinogradari ne brinu redovno o njoj, ako ne čupaju bršljan nemilosrdno! Smatra se da razloge posvećenosti bršljana treba tražiti u prozaičnoj realnosti poljoprivrednika (vinogradara), u davnoj tradiciji koja bršljanu pripisuje svojstvo da sprečava opijanje. To je razlog što je tokom bahanalija, kao i tokom dionizijskih proslava, bršljan bio prisutan uporedo sa vinovom lozom. Bahus je vrlo često predstavljan sa krunom od grančica bršljana. Svi članovi ovih veselih povorki bili su okićeni njime. Silen i Satiri, Pan i Prijap, svi su se oni opasavali pletenicama od bršljana, kada su išli da iskažu počast svom gospodaru ili tokom svojih skatoloških ludovanja.
- Članovi Bahusove pratnje, koji su raščupani trčali oko kočije, obučeni u kože divljih životinja, nosili su na glavama krunice od bršljanovih grančica, a u rukama su držali štapove obmotane bršljanovim lišćem i sa šišarkom na vrhu., muza epske poezije, filozofije, retorike i elokvencije, nosila je istu takvu krunu od bršljana, posvećenu Ozirusu;
- Nekada se na kovčeg mlade devojke bacao bršljan, kao znak sterilnosti i bele ruže kao znak devičanstva;
- U Indiji je vrh jedne svete planine bio tako obrastao bršljenom, da je jednom prilikom bik zaglavio svoje rogove u njemu;
- U maju, bršljan može imati dva dijametralno različita značenja: ako odjednom izraste ispred kuće devojke koja je već verena, to znači da će imati konstantnu naklonost budućeg supružnika, ali, ako nije verena a on sam izraste – to znači da će ostati sama…
Zaključujemo da bršljan predstavlja večnu postojanost želje za vernošću, u ljubavi i u prijateljstvu. Izvan ove vernosti, kroz bršljan se provlači pitanje lojalnosti, pa je stoga bršljan smatran viteškom biljkom. On je veoma senzualan i sa puno vijuga, te je nadasve ženstvena biljka. Svojim zmijolikim oblikom, osim puke senzualnosti i seksualnosti koja traje, svojim konstantnim zelenilom bršljan predstavlja snažnu silu kroz sva godišnja doba.
Ali, ako je bršljan biljka ljubavi, kako se verovalo vekovima i veruje se i dalje, kakva je to ljubav koja „ispija život voljenom biću“ do smrti (koja isušuje drvo domaćina do smrti)? Kakav je to egoizam i vampirizam u ljubavi? Kakva je to opsesivna i ubilačka ljubav? Zar ljubav ne bi trebala da hrani i povećava sve životne radosti? Zato su, ponekad, ljudi ugušeni od ljubavi, ugušeni upravo od ogromnog, vernog, postojanog i ubilačkog plamena ljubavi… A s druge strane, možda nas priroda samo navodi da shvatimo, da neumerenost u bilo čemu – neće doneti dobrog, da deo nas mora ostati racionalan i kada je neophodno – moramo čupati uništavajuće i destruktivne pipke ljubavi, ili će ona uništiti nas…
Magijska upotreba
Kaže se da je bršljan „drvo ljubavi do smrti“, jer se obavija oko drugog drveta koje se na kraju osuši.
Zato se upravo uz ovu biljku vezuje heraldički moto „Umreti ili se vezati“.

- Mlada devojka koja otkine jedan bršljanov list, treba dobro da se zagleda u njega, te noći će videti u snu lik svog budućeg muža;
- Bršljan se koristi u mnogim čarolijama, a kada se list pakuje u platnene kesice, veoma je efikasan u čarolijama za vernost i ljubav;
- Mnoge žene u svim delovima Evrope, vole da ukrašavaju svoje kuće ovom biljkom, naročito nedavno udate žene, da bi privukle sreću na svoj brak;
- Deset listova bršljana, sakupljenih u noći Samhaina, od toga devet stavljenih ispod jastuka, otkriće vrlo precizno budućnost onoga ko spava na tom jastuku;
- Anglosaksonci obožavaju da ukrašavaju svoja domaćinstva bršljanom, jer smatraju bršljan izuzetno dobrim zaštitnikom od negativnih uticaja, protiv svih vrsta katastrofa i crne magije;
- Venčić napravljen od bršljana, stavljen na glavu, rasteraće migrenu;
- Neparni broj zelenih korenčića bršljana, stavljenih na lančić, olakšava rast zuba kod dece i čine ga bezbolnim…
Napomena:
Bršljan može biti opasna biljka i zato se savetuje korišćenje samo sa spoljnu upotrebu. Lekove i preparate na bazi bršljana izdaje isključivo lekar.
U jednoj studiji, koju je sprovela NASA, zaključeno je da je bršljan jedan od najboljih prečišćavača vazduha. Ipak, treba voditi računa ukoliko imate malu decu ili kućne ljubimce, da ne pojedu neki deo bršljana, jer može biti vrlo opasno pošto je lišće toksično.
***Sve informacije koje se odnose na osobine i upotrebu biljaka su date u informativne svrhe. Ove informacije ni na koji način ne predstavljaju dijagnozu ili preporučeni medicinski tretman. One ne zamenjuju konsultacije sa konvencionalnim lekarima. U slučaju zdravstvenih problema, obratite se svom lekaru.
Naslovni photo: https://pin.it/5TiUmNt
Izvori:
– https://sr.wikipedia.org/wiki/
– „L’Encyclopedie des herbes magiques“, Scott Cunningham
– Lična iskustva